Яка стратегія вашої трансформації?
Один з трендів сучасного бізнесу — це трансформації компаній. Компаніям все частіше потрібно змінювати себе, щоб адаптуватись до швидкоплинного ринку. Якщо зміни є амбітними та одночасно швидкими, ми часто називаємо їх “трансформаційними”. За результатами дослідження, проведеного McKinsey, в середньому 70 відсотків компаній зазнають невдачі при реалізації своїх трансформацій.
При створенні стратегії трансформації важливим є постановка коректної цілі (Target State). Часто комапанії ставлять в свою ціль — “заробляти більше ”. Така ціль може бути у інвестора, але не у команди, що опікується трансформацією компанії. Мета автомобіля — доїхати з пункту А в пункт B, пальне допомагає зробити це. Саймон Сінек наводить хороші приклади, що компанії не існують тільки, щоб заробляти гроші вони використовують гроші наче як паливо для виконання більшої місії, вирішуючи важливу проблему, роблячи свій внесок в суспільство, виконуючи свою справжню мету.
BCG виділяють ключову роль лідерства та комунікації в компанії, що трансформується. Комунікація між керівництвом та працівниками мусить бути по-справжньому двосторонньою. Не розповідаючи працівникам, як йдуть справи в компанії та які виклики перед нею стоять, — це змушує працівників шукати цю інформацію в інших джерелах, а це часто призводить до дезінформації.
При розробці стратегії змін важливою є чіткість, щодо цілі яку ми хочемо досягти та окреслення необхідних засобів для потрапляння в неї. Нижче наведено кілька видів стратегій змін (“трансформацій”) за методологією BCG, коли вони застосовуються та тактики необхідні для їх досягнення.
Стратегія Змін I: Запланований Маршрут (“Planned Itinerary”).
Ця стратегія спирається на чітке уявлення про кінцеву мету та засоби її досягнення. Керуючись баченням кінцевої цілі ми рухаємось чітко запланованого маршруту.
Підхід:
- Переконливо описується загальне бачення розвитку компанії
- Визначаються ключові показники успіху які випливають із цього бачення
- Визначаються ініціативи, створюються майлстони та таймлайни
- Відбувається делегування задач та визначаються відповідальні за їх реалізацію
- Керівництво процесу трансформації відбувається централізовано відповідно до плану
Стратегія Змін II: Переправа Через Річку (“River Crossing”).
В цьому випадку ми точно знаємо чого хочемо досягти, але не як це зробити. Як говорив Ден Сяопін (одна з ключових фігур осучаснення Китаю): «нам потрібно перетнути річку відчуваючи каміння».
Підхід:
- Створення пілотів з акцентом на потенціал масштабування
- Систематична оцінка експериментів
- Гнучкий перерозподіл ресурсів для найбільш перспективних ідей
- Створення культури яка цінує експерименти та безперервне навчання
- Вивчення кейсів (casestudy) та імплементація практик інших організацій які йшли подібним шляхом
Стратегія Змін III: Сходження на Пагорб (“Hill Climbing”).
В цій стратегії ми починаємо із засобів та наявних інструментів, а не з заздалегідь визначеної цілі.
Підхід:
- Замість того, щоб запитувати, «Чи ми на правильному на шляху?» ми запитуємо: «Який ефект дана ініціатива нам дасть?». Ми визначаємо мету експериментуючи, навчаємось діючи. Для прикладу створюючи хороші продукти ми поступово розширюємо сервіс навколо них, будуючи цілу екосистему
Стратегія Змін IV: Розвідка та Мандри (“Scouting and Wandering”).
Ця стратегія не передбачає швидких кроків для зміни бізнес процесів, але інвестицію в багато перспективних напрямків одночасно, максимізуючи успіх в майбутньому. Мета даного підходу — це виявлення напрямів змін бізнесу в цілому.
Підхід:
- В даній стратегії компанія може інвестувати в невеликі експерименти, новітні практики роботи, технології, HR, корпоративні акселератори чи будь-які інші аспекти бізнесу
Стратегія Змін V: Втеча з Болота (“Escape the Swamp”).
П’ятий вид стратегії змін — це підхід, що зумовлений необхідністю найшвидше піти з ситуації в якій компанія опинилась. Єдина чітка характеристика цілі полягає в тому, що вона повинна включати істотні та невідкладні зміни в організації.
Підхід:
- Прийняття рішень у цій стратегії знаходиться десь між ризиком витратити дарма час та ресурси (занурюючись у ще глибше болото) та зробити згубний крок (ненавмисно стрибнути в щось навіть гірше)
Будь-яка трансформаційна стратегія направлена на вирішення конкретних бізнес задач, а найкращий підхід до її втілення залежить від конкретної бізнес проблематики. Трансформаційна стратегія є гнучкою та може змінюватись в часі.
Розробка доцільної стратегії змін починається з діагностики теперішього стану (Current State) організації. BCG виділяють 7 діагностичних запитань, на які керівники компаній повинні дати напочатку розробки стратегії змін:
- Яка терміновість потрібних зміни, щоб відійти від ситуації, що склалася?
- Наскільки зрозуміла кінцева ціль, яку потрібно досягти?
- Наскільки зрозумілі засоби досягнення цілі?
- Досягати поставлену ціль самотушки чи у співробітництві з кимось?
- Які етапи змін потрібно пройти?
- Яка оптимальна стратегія для кожного з етапів, та що це означає на рівні тактики?
- Чи є у нас необхідні ресурси, якщо ні, то як їх здобути?
Сьогодні компанії стикаються з діловим середовищем, яке змінюється надзвичайно швидко і стає від того дуже невизначеним, ніж будь-коли. Коли йдеться про трансформації компаній вони потребують стратегій змін відповідно до середовища та ситуацій в якій вони здіснюються.
Джерела:
- Martin Reeves, Simon Levin, Jack Fuller and Fabien Hassan — Your Change Needs a Strategy