Pixabay

Що таке систематичне винахідницьке мислення?

Eugene Klymenko
5 min readMar 17, 2021

Методологія здатна розкрити прихований потенціал у всьму, що нас оточує заставляючи нас мислити в напрямках в яких ми зазвичай не робимо

Дослідження Креативністі та Пошук Інновацій

У 1970-х роках дослідники з когнітивної психології відкрили метод вимірювання творчості. Центральна задумка цього методу була, що творча людина — це та, що має постійний потік ідей. А кількість ідей, які генерує людина за певний проміжок часу, свідчить про ступінь її творчості. Виходячи з цієї думки, тоді припускали, що збільшення кількості ідей повинно автоматично призведе до поліпшення їх якості.

З часом стало очевидно, що важливо не скільки кількість ідей, які людина може вигадати, а їх оригінальність. Збільшення лише кількості ідей не завжди призводить до збільшення оригінальних ідей. Це відкриття призвело до пошуку цілковито нових підходів до роботи з ідеями.

У 1940-х радянський інженер та винахідник Генріх Альтшуллер разом з колегами проаналізували понад 200 000 патентів, щоб визначити формулу інновацій. Вони розробили комплексну теорію (ТРІЗ) та 40 загальних винахідницьких принципів:

https://triz-journal.com/contradiction-matrix/

Як можна побачити ця матриця є доволі складною. Надихаючись відкриттям Генріха Альтшуллера та інженерною дисципліною ТРІЗ в середині 90-х років в Ізраїлі запропонували свій практичний підхід до творчості та інновацій: Систематичне Винахідницьке Мислення (Systematic Inventive Thinking). В основі методу СВМ лежить ідея, що всі винаходи мають спільні шаблони або закономірності.

Як не дивно, але більшість нових, інноваційних, успішних продуктів є результатом лише п’яти шаблонів:

  • віднімання (subtraction)
  • ділення (multiplication)
  • множення (division)
  • уніфікація задач (task unification)
  • залежність від атрибутів (attribute dependency).

Ці закономірності складають основу СВМ. Давайте подивимось на них.

Віднімання

За допомогою техніки віднімання ми видаляємо найважливішу частину товару чи сервісу та даємо їй нове життя. Наприклад, замок без ключа, який використовує смартфон як ключ, або сучасні вагони метро без дверей між ними.

Множення

Множення передбачає взяття певного компонента з товару чи послуги та додавання цього самого компонента кілька разів з невеликими змінами. Як приклад цього методу ви можете побачити зарядний пристрій для телефону з декількома різними конекторами чи планшет з декількома екранами.

Ділення

Техніка ділення розділяє товар/послугу або її компоненти одним із трьох способів: фізичним, функціональним або зберігаючи характеристики цілого. Приклад цієї техніки: сучасні холодильники, в яких є розділи для різних типів продуктів та різних температур, або набори для самостійної кулінарії, де фактичним продуктом є зуміш всіх компонентів воєдино.

Уніфікація Задач

Інноваційні продукти та послуги, як правило, являють собою сукупність різних задач, які вирішуються для користувача. Об’єднуючі різні пристрої створені для різних задач можна отримувати нові продукти. Наприклад, лампа з USB та бездротовою зарядкою або креативна упаковка, яка може продати сама по собі.

Залежність Атрибутів

Залежність різних атрибутів передбачає об’єднання двох раніше незалежних компонентів продукту і створення їх залежності один від одного таким чином, що створює цінність. Це означає, що коли змінюється певний атрибут або компонент товару, то змінюється і інший разом із ним. Існує багато продуктів, розроблені таким чином, наприклад автоматичні змішувачі води з детектором руху або упаковка продуктів з датчиками придатності.

Більше прикладів на сторінці Drew Boyd автора Inside the Box: A Proven System of Creativity for Breakthrough Results

Принципи СВМ

Для того, щоб ефективно використовувати описані вище шаблони, важливо зрозуміти, на чому базується СВМ. Існує кілька принципів методу:

Принцип Закритого Світу або Мислення Всередині Коробки (Thinking Inside the Box)

Першим принципом і першим важливим кроком у СВМ є визначення “проблеми світу” та рамок в яких розробляється рішення. Людина яка вирішує проблему повинна представити, що їй доступні всі будівельні матеріали, за допомогою яких можна знайти рішення. Це створює глибокий фокус і відчуття сили та мотивації її вирішити. Підходячи до проблем таким чином, вони перетворюються на цікаві головоломки.

Принцип Функція Слідує за Формою (Function Follows Form)

Pixabay

Цей термін був придуманий Роландом Фінке і вважається зворотним процесом розробки продукту, оскільки вихідною точкою є існуючий об’єкт, а не конкретна проблема чи потреби ринку. Іншими словами, виявляються всі нові можливості та застосування функцій продукту, які ще не існують.

Принцип Якісних Змін (Qualitative Change)

istockphoto

Принцип якісних змін передбачає, що рішення проблеми можна знайти в середині існуючого продукту. Елемент, який раніше викликав негативні змінити можна навіть перетворити на позитивний фактор. Таким чином, недолік перетворюється на перевагу.

Принцип Шляху Найбільшого Опору (Path of Most Resistance)

Pixabay

Нам природно йти найпростішим шляхом у процесі мислення, так само, як вода стікає з гір шляхом найменшого опору. Однак при невеликому опорі стає все важче і важче генерувати нові ідеї. Ось чому СВМ стимулює альтернативний підхід, “протиінтуїтивний” шлях. Тобто шлях найбільшого опору.

Принцип Когнітивної Непорушності або Фіксованого Мислення (Cognitive Fixedness or Thinking Patterns Fixedness)

Pixabay

Керувати автомобілем відносно складно, але ми робимо це досить добре без зайвих розумових зусиль. Наш мозок формує невеликі шаблони, звички у всьому, щоб стати кращими та швидшими навіть у найскладніших завданнях. Якщо ми захочемо заново винайти водіння, наш мозок захоче виконувати вже існуючі шаблони, не даючи нам розглядати нові ідеї. Це називається — фіксоване мислення.

Існують різні способи його змінювати. Наприклад розглядати об’єкт в цілому але уявляти, як об’єкт можна було б реорганізувати, щоб він виглядав по-іншому.

Джерела:

--

--

Eugene Klymenko
Eugene Klymenko

Written by Eugene Klymenko

Digital Platforms Product Marketer | Director of Innovation and Digital Transformation MBA at Kyiv School of Economics

No responses yet